Coraz krótsze dni i wszechobecna ciemność wcale nie muszą stać na przeszkodzie w budowaniu zdrowych nawyków. Wierzę, że każda pora roku może być wyjątkowa, jeśli tylko jej na to pozwolimy! Joga na zimowe wieczory, to idealny sposób na poprawę samopoczucia, radzenie sobie z sezonową chandrą i znalezienie chwili dla siebie. Zobaczysz, że już wkrótce proste asany, ćwiczenia oddechowe, relaksacja i techniki mindfulness pozwolą Ci łatwiej przejść przez zimowe miesiące. Regularne spotkania ze sobą na macie to też doskonała okazja, aby odnowić połączenie między ciałem a umysłem.
Jak praktyka jogi wpływa na poziom energii zimą?
Czy kolejny wieczór z serialem, aby na pewno jest dla Ciebie wspierający? Stworzenie nowej, wspierającej rutyny może zdziałać cuda! Świetnie sprawdzą się zorganizowane zajęcia jogi online, stacjonarne warsztaty jogi lub nawet krótkie przerwy w pracy – joga na kręgosłup, przeciągnięcie się w pozycji kota i krowy, ćwiczenia redukujące napięcie… Mamy mnóstwo opcji, dzięki którym już kilka minut może przynieść odczuwalną ulgę, zwiększyć poziom energii i poprawić samopoczucie.
Jak widzisz, regularna praktyka jogi zimą to doskonały sposób na wprowadzenie równowagi i zadbanie o siebie w trudnych, chłodnych miesiącach.
Joga na zimowe wieczory krok po kroku – od czego zacząć?
Przejdźmy jednak do kluczowego tematu, czyli tego jak zacząć jogę zimą. Wyobraź sobie, że dzień dał Ci w kość, czujesz zmęczenie, a Twoja lista zadań cały czas rośnie. W takich chwilach zmotywowanie się do jakiegokolwiek ruchu graniczy z cudem. Co wtedy zrobić? Proponuję zacząć od zadania sobie pytania, czy znajdziesz dla siebie te umowne 5 do 15 minut. Jeśli tak, to dobry początek!
- Skup się na oddechu i zobacz, gdzie jesteś “tu i teraz” – to czas na odrobinę mindfulness i zwrócenie uwagi, jakie emocje Ci towarzyszą.
- Spróbuj znaleźć wygodną pozycję. Może to być siad skrzyżny, pozycja dziecka lub inna asana, która da Ci poczucie bezpieczeństwa i stabilności.
- Gdy poczujesz większe ugruntowanie, przejdź do powolnych ruchów zgodnych z Twoją intuicją.
Jak widzisz, to mogą być naprawdę podstawy jogi, a nie szalone akrobacje – wsłuchaj się w sygnały, które wysyła Ci ciało i działaj z miejsca, w którym jesteś. Potrzebujesz naprawdę niewiele!
Jak zmotywować się do jogi (nie tylko) zimą?
Jeżeli ciężko Ci podążać za sygnałami płynącymi z ciała, warto wykorzystać gotowe sekwencje. Oto kilka propozycji, które sprawdzą się dla osób początkujących: joga na totalny brak energii (15 minut), joga na spięty kark (20 minut) czy joga, gdy nie masz czasu (5 minut). Jak widzisz, joga online zimą może być bardzo przyjemna!
W momentach demotywacji i zmęczenia szczególnie polecam wybierać wolniejsze praktyki jogi, takie jak joga na stres czy joga na relaks. Zimowe dni warto sobie osłodzić, właśnie poprzez przyjemne odprężenie!
Praktyka jogi zimą – energiczne asany na poprawę siły
Czy to wszystko oznacza, że zimą nie ma szans na żadne asany, które rzucają soczyste wyzwania? Oczywiście, że nie! To również doskonały czas na pogłębienie swojej praktyki i wzmocnienie ciała. Tu może sprawdzić się nowy rytuał uczęszczania na zorganizowane zajęcia jogi! Pomyśl, czy w Twojej okolicy jest jakaś szkoła jogi, którą obiecujesz sobie odwiedzić… już piąty rok. Jeśli tak, w końcu czas to zrobić!
Dla osób, którzy preferują zajęcia jogi online, obecnie dostępnych jest tak wiele kursów czy warsztatów, że naprawdę każdy znajdzie coś dla siebie. Zimowe ciemne popołudnia i chłód na zewnątrz to wspaniała okazja do kompleksowego zadbania o całe ciało. Czy wzmocnienie się brzmi dobrze? Zobacz, jak bardzo możesz sobie pomóc!
Joga na wzmocnienie nóg – pozycje na silną podstawę
Mocna podstawa to doskonała baza nie tylko dla wielu zaawansowanych asan, ale przede wszystkim dla poprawy codziennego funkcjonowania. W tym celu sprawdzą się pozycje wojowników, pozycja krzesła czy wypady nóg. Te asany lubię łączyć z odrobiną pracy nad równowagą – chociażby w pozycji drzewa.
Joga na mocny core – wzmocnij centrum ciała
Istnieją takie asany, które porządnie rozgrzewają nawet w najmroźniejszy zimowy wieczór! Pozycje łodzi i wariacje w planku to tylko przykłady ćwiczeń, które pomogą zadbać o mięśnie core. Na zachętę dodam, że wzmocnione centrum ciała jest kluczowe dla poprawy postawy i stabilizacji.
Joga na pośladki – jakie ćwiczenia są najlepsze?
Na swoich zajęciach zawsze przypominam, jak ważna jest aktywacja pośladków! Jest to szczególnie ważne w kontekście osób hipermobilnych, które często działają z poziomu swoich zakresów, pomijając zaangażowanie mięśni. Mocne pośladki chronią plecy i kręgosłup, uwalniając od dyskomfortu i bólu. Pozycje wojowników, malasana czy trójnogi pies z głową w dół sprawdzą się tu doskonale.
Jak znaleźć czas na jogę?
To odwieczne pytanie, które otrzymuję od osób rozpoczynających przygodę z ruchem! Po pierwsze, traktuj siebie z pełną szczerością – czy faktycznie nie masz czasu na jogę? Jak wygląda Twój wykres korzystania z social mediów? Co musiałoby się stać, żeby znaleźć kilkanaście minut tylko dla siebie?
Zasada jest bardzo prosta – szukamy możliwości, a nie przeszkód. Postaraj się, aby praktyka jogi zagościła w Twoim kalendarzu chociaż raz w tygodniu… Istnieje szansa, że zimowa joga stanie się przyjemnym nawykiem i wkrótce zechcesz zwiększyć liczbę spotkań na macie, ale nie rzucaj się na głęboką wodę. Mój darmowy kanał na YouTube to prawdziwa kopalnia ćwiczeń, które dopasujesz do swojego poziomu energii i nastroju. Zima to naprawdę idealny czas, aby wprowadzić nową rutynę.
Joga na co dzień – jak zbudować zdrowe nawyki zimą
Aby praktyka zagościła w Twoim codziennym życiu, wystarczy mata do jogi i kawałek wolnej przestrzeni. Klocki czy paski mogą być wspierające, ale nie spiesz się i sprawdź, co faktycznie będzie Ci potrzebne.
Polecam też stworzyć tracker nawyków – dzienny lub tygodniowy. Mogą się tam znaleźć regularne picie wody, 15 minut praktyki jogi, spacer czy relaksująca kąpiel. W ten sposób zaobserwujesz, jak wygląda realizacja Twoich celów, tych dla siebie!
Jak stworzyć idealną atmosferę do jogi w zimowe wieczory?
Gdy Twój plan jogi na zimowe wieczory będzie już gotowy, możesz dodatkowo zadbać o swoją przestrzeń. Wiadomo, że nie jest to konieczność, ale tak drobne elementy, jak świeca czy kadzidła często skutecznie zachęcają nas do praktyki. Pamiętaj, że tworzysz swoją nową rutynę – niech sprawia, że na Twojej twarzy pojawia się ogromny uśmiech.
Jak zacząć jogę? To proste – wystarczy zacząć!
Bez oczekiwań i bez presji realizowania ogromnych celów, a za to z większym luzem, wsparciem i życzliwym podejściem do siebie. Nie zawsze będzie idealnie i nie zawsze będzie się chciało, ale kluczem do sukcesu jest akceptacja. Oczywiście, szczególnie zimą, warto narzucić sobie choć trochę dyscypliny. Dzięki temu nasza praktyka jogi stanie się regularna, a zdrowa rutyna pozwoli Ci wracać do siebie… niezależnie od pogody za oknem. Joga jest dla Ciebie!
Joga dla początkujących? Aby pomóc Ci przygotować się do praktyki jogi i popracować nad swoim mindsetem, stworzyłam specjalnego e-booka “Jogowa rutyna krok po kroku”. Budowanie nawyków nie jest proste, ale joga to podróż, która może odmienić Twoje życie. Tutaj dowiesz się więcej!
Cześć! Tu Magdalena Janik.
Od ponad 10 lat dzielę się swoją pasją do świadomego ruchu i uważnego życia tak, aby wspierać dobrostan fizyczny i psychiczny. Joga przybyła do mnie w chwili kompletnego zagubienia i pozwoliła znaleźć drogę do samej siebie. W końcu dałam sobie czas na najzwyczajniejsze w świecie bycie. Lubię myśleć, że był to najpiękniejszy prezent, który w kolejnych latach całkowicie odmienił moje życie. Odzyskałam kontakt z marzeniami i pozwoliłam sobie na ich realizację. Aktualnie swoje życie tak naprawdę dzielę między dwa odmienne światy – Polskę i Bali, gdzie na co dzień mieszkam. Czy w tej historii znajdziesz kawałek siebie?